Technologia produkcji

Obecnie w produkcji etykiet z folii termokurczliwych najczęściej zastosowanie mają dwie technologie drukarskie: rotograwiura i druk fleksograficzny. Obydwie oferują zbliżoną jakość druku, przy czym druk fleksograficzny charakteryzuje się znacznie niższymi kosztami i krótszym czasem przygotowania form drukowych oraz zwiększoną elastycznością produkcji. Rotograwiura z kolei może okazać się nieco korzystniejszym wyborem w przypadku druków wielkonakładowych.

W produkcji etykiet termokurczliwych bardzo rolę odgrywa profesjonalnie przygotowany projekt graficzny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, etykietę taką można zaaplikować na opakowanie o niemal dowolnych kształtach i dlatego przy przygotowaniu projektu graficznego należy uwzględnić zniekształcenia spowodowane różnymi krzywiznami opakowania, które mogą pojawić się po aplikacji etykiety. Dzisiaj grafikom z pomocą przychodzi technologia informatyczna. Istnieją specjalistyczne aplikacje, które pozwalają stworzyć projekt uwzględniający i kompensujący te zniekształcenia.

Zadruk folii termokurczliwych wymaga od poligrafów wysokich kompetencji i odpowiedniego zaplecza technologicznego. Potrzebna jest specjalistyczna wiedza i praktyczne doświadczenie. Zadrukowywany materiał jest bowiem bardzo cienki i delikatny. Folie łatwo odkształcają się pod wpływem temperatury oraz naprężeń. Dlatego niezbędna jest precyzyjna konfiguracja ustawień maszyny drukarskiej (m.in. mocy suszarek UV i kontroli napięcia wstęgi). Śliska powierzchnia materiału może z kolei sprawić, że źle dobrana farba nie będzie chciała się utrzymać. Dobór właściwych farb, odpowiedni park maszynowy i specjalistycznie przeszkolona załoga to jedne z kluczowych problemów, przed rozwiązaniem których stają producenci etykiet shrink sleeve.

Konwersja i aplikacja etykiet to proces kilkuetapowy. Najpierw zadrukowywana jest wstęga folii, w kolejnym etapie, po sklejeniu brzegów wstęgi, formowany jest rękaw, który następnie jest nawijany tak, że powstaje rola. Teraz przychodzi czas na pocięcie rękawa na tzw. użytki, czyli jednostkowe etykiety, które ręcznie bądź maszynowo są potem nakładane na opakowania. Pozostaje już tylko proces obkurczenia etykiet. Odbywa sie to najczęściej w specjalnym tunelu, gdzie za pomocą ogrzanego do odpowiedniej temperatury powietrza lub pary wodnej etykiety dokładnie obkurczają opakowanie. Łatwa ręczna aplikacja przygotowanych użytków umożliwia produkcję również krótkich serii, na przykład w przypadku okazjonalnej promocji.

Według specjalistów etykiety termokurczliwe są najszybciej rosnącym segmentem rynku etykiet, przede wszystkim dlatego, że eliminują one problemy związane z drukowaniem na powierzchniach o nieregularnym kształcie. Przewidują oni dalszy wzrost ich wykorzystania w różnych gałęziach przemysłu i ciągłe rozszerzanie rynku.

    napisz do nas projekty i wykonanie: Artgraf.pl